Všichni kolem vás mluví o menstruačním kalíšku, ale vám připadá tento způsob, jak se vypořádat s menstruační krví, zvláštní, nehygienický či přímo nechutný, a proto jste mu ještě nedaly šanci? Hoďte za hlavu všechny předsudky, zapomeňte na veškeré polopravdy, které o kalíšku kolují a vyzkoušejte jej doslova „na vlastní kůži“. Bez osobní zkušenosti totiž nepoznáte, o jakou revoluční formu menstruační pomůcky se připravujete. Nemějte strach a jděte do toho!
Menstruační kalíšek není zase tak úplně nová záležitost, jeho první podoba přišla na svět již na konci 19. století. Od té doby se zdokonalil natolik, že s ním snadno zapomenete, že zrovna menstruujete a začnete si „vaše dny“ naplno užívat. Vyloženě novodobým (a dokonce českým) vynálezem jsou tzv. menstruační kalhotky, o těch si povíme více jindy.
V každém balení menstruačního kalíšku naleznete podrobný návod, jak kalíšek správně používat. Nicméně existují informace, které se z příbalového letáku nedozvíte. Přinášíme vám odpovědi na otázky, které si před jeho vyzkoušením možná kladete.
Jak správně vybrat velikost kalíšku?
Kalíšky naleznete v několika velikostech, každá značka vyrábí kalíšky v minimálně dvou až třech verzích (malý, střední, velký). Menší kalíšky jsou vhodné pro dívky a mladší ženy, které ještě nerodily. Větší menstruační kalíšky se doporučují starším ženám, které za sebou již mají přirozený porod.
Také závisí na intenzitě vaší menstruace, pokud běžně hodně krvácíte, bude pro vás výhodnější větší velikost kalíšku, který nebudete muset tak často vyprazdňovat.
Kalíšek se vyplatí vybírat v lékárně, či specializované prodejně (například s ekologickou/přírodní kosmetikou), kde vám s výběrem kalíšku poradí.
Jak vybrat správný tvar/typ kalíšku?
Na trhu existuje mnoho typů kalíšků, v začátcích se doporučuje kalíšek s delší šťopičkou, která usnadňuje jeho zavádění a hlavně vyjímání. Určité značky vyrábí kalíšky s opravdu dlouhou koncovou částí, kterou můžete podle individuální potřeby snadno zastřihnout nůžkami.
Raději se vyhněte kalíškům jen se skoseným koncem či malou kuličkou bez šťopičky, tento typ se totiž po přilnutí ke stěnám pochvy a vytvořením podtlaku velmi obtížně vyjímá.
Jak se kalíšek zavádí?
Kalíšek se zavádí podobně jako tampón. Na rozdíl od tampónu má ale kalíšek širší průměr, a proto se musí nejprve přeložit. Po vložení do pochvy se pružný silikonový kalíšek opět rozvine do původního tvaru. K jeho rozvinutí je dobré s ním po vložení do pochvy trochu pootočit, abyste se ujistily, že přilnul ke stěnám pochvy a nehrozí vám tak protečení.
Správné zavádění vyžaduje cvik, nezoufejte, pokud se vám ho nepodaří zavést na první dobrou.
Bude trvat několik menstruačních cyklů, než se s používáním kalíšku zcela sžijete. Na příbalovém letáku se podrobně dozvíte, jakými nejrůznějšími způsoby lze kalíšek při zavádění přeložit. Vyzkoušejte všechny varianty a rozhodněte se, jaká vám nejvíce vyhovuje.
Jak poznám, že je kalíšek zaveden správně?
Při správném zavedení kalíšku ho v těle vůbec necítíte a krev neprosakuje. Pokud krvácíte i s kalíškem nebo ho při pohybu cítíte, vyjměte jej a zaveďte znovu.
Jak poznám, že mám kalíšek vyjmout a znovu zavést?
Menstruační krev stačí vylévat jednou za 12 hodin, v ideálním případě tedy pouze dvakrát denně. Nejlepší je komu sprcha, ve které si při sprchování ráno a večer kalíšek zavedete. Jak prosté!
Nicméně krvácíte-li intenzivně, můžete krev z kalíšku vylévat pokaždé, když je třeba. Stejně s tampóny to poznáte tak, že močíte narůžověle nebo po močení při utírání vidíte stopy krve na toaletním papíru. Barva moči je skvělý indikátor toho, že je kalíšek plný nebo špatně zavedený a protéká. Moč se totiž mísí s krví při odtékání a obarvuje se.
Je kalíšek v mém těle cítit?
Při správném zavedení by kalíšek neměl být vůbec cítit. V případě, že ho při chůzi nebo při sezení cítíte, znamená to, že jste ho nezavedly dostatečně hluboko. Občas se může stát, že se při zavedení kalíšek nerozvine do původního tvaru a dojde k tomu až později, což je v pochvě pochopitelně cítit.
Hlavně se nelekejte a příště se přesvědčte, že se kalíšek rozvinul ihned po zavedení.
Je naprosto přirozené, že se na začátku s kalíškem necítíte plně komfortně. Tento pocit nejistoty a nepohodlí postupně opadne. Chce to jen čas a dostatek cviku.
Jak ho správně vyjmout?
Kalíšek je celý schovaný v pochvě a na rozdíl od tampónu nemá šňůrku, která by koukala ven z vašeho těla. K vyjmutí slouží již zmiňovaná šťopička na konci kalíšku. Zde platí pravidlo, že čím delší šťopička, tím snáze se kalíšek vyjímá. Pozor si však dejte i na příliš dlouhou koncovou část, nikdy by neměla vyčuhovat z pochvy ven nebo vás někde nepříjemně píchat.
K opravdu snadnému vyjmutí je ideální kalíšek, jehož šťopička je na svém konci opatřena malou kuličkou a lépe se tak uchopuje. Skvělé jsou také koncové vývody se zarážkami, které tolik nekloužou.
Mějte na paměti, že kalíšek funguje na principu podtlaku, který se vytvoří mezi jím a stěnou pochvy.
Při vyjímání kalíšek klade mírný odpor, a vy tak musíte za jeho konec dostatečně zatáhnout, abyste jej vyjmuly.
Menstruační kalíšek vždy vyjímejte opatrně a pomalu, protože je pravděpodobné, že po 12 hodinách bude plný krve, kterou nechcete rozlít po podlaze nebo si krví potřísnit oděv. Právě proto je vhodné vyjmout ho ve sprše. Není to však vůbec podmínkou, zvládnete to i na běžné toaletě.
Co dělat, pokud nemůžu kalíšek vyjmout?
Pokud vám nelze kalíšek chytit a vyjmout, šťopička je příliš krátká, prsty moc kluzké a podtlak příliš velký, nezoufejte. Sedněte si na toaletu a zatlačte, jako když vykonáváte velkou potřebu. Poševní svaly posunou kalíšek níže a vy budete schopny ho lépe prsty uchopit.
Důležité je se uvolnit, se staženými svaly se kalíšek v pochvě ani nehne. Zhluboka se nadechněte a s výdechem povolte všechny svaly pánevního dna a pokus opakujte.
Pokud se vám i přesto kalíšek nedaří vyjmout, nejsnazší řešení je vlézt pod teplou sprchu nebo do vany s horkou vodou.
Tělo se v teplé vodě uvolní, vaše svaly povolí a kalíšek tak snáze vyjmete.
Můžu se s kalíškem milovat?
Kalíšek se vkládá do pochvy, takže při pohlavním styku překáží. Můžete ho nechat zavedený během milostné předehry, na samotné milování ho však vyjměte.
Nezapomeňte, že při vzrušení pochva zvlhne a vytvoří sekret, který posléze ztěžuje vyjmutí kalíšku. Ujistěte se tedy, že máte s vyjímáním kalíšku dostatečné zkušenosti, aby vás pak tato situace nezaskočila.
Brání kalíšek otěhotnění?
Menstruační kalíšek rozhodně není forma antikoncepce! Zabraňuje sice úniku krve, nikoliv však vniku spermií do vejcovodu. Před otěhotněním vás tedy neubrání.
Jaké značky jsou nejznámější?
- Yuuki
- Gaia Cup
- Whoop.de.doo
Můžu menstruační kalíšek používat jako jedinou formu menstruační pomůcky?
Při prvním zkoušení se doporučuje současně s kalíškem používat i vložku. Zabráníte tím nechtěnému protečení. Jakmile se naučíte kalíšek správně zavádět, můžete vložky i tampóny zcela přestat používat.
Stačí mi pouze jeden kalíšek?
Ano, menstruační kalíšek je ekologické řešení periody právě proto, že je znovu a znovu použitelný. Je pohodlnější opatřit si více kusů – jeden mít doma a druhý například v práci, ale není to nutné. Máte-li pravidelnou menstruaci a běžně se vám nestává, že vás krvácení překvapí, když jste ho nečekaly, vystačíte si s jedním jediným kalíškem.
Jaká je životnost kalíšku?
Silikon je velmi pevný a funkční materiál, který hodně vydrží. Jestliže se o kalíšek správně staráte, vydrží vám až 10 let. Spíše ho někde zapomenete, až aby se vám zničil.
Můžu kalíšek používat během noci?
Samozřejmě, navíc na rozdíl od vložek a tampónů můžete v klidu spát bez spodního prádla.
Můžu se s kalíškem koupat?
Ano, používání kalíšku je velmi anonymní, nikdo nepozná, že ho máte.
Můžu s kalíškem sportovat?
Kalíšek je na sport ideální. Při pohybu se s kalíškem budete cítit naprosto komfortně.
Jak často kalíšek čistit?
Před prvním zavedením kalíšek na 10 minut vyvařte ve vroucí vodě. Posléze kalíšek vyvařujte vždy před a po ukončení menstruace. Nikdy však déle než 10 minut, abyste nenarušily jeho strukturu. K čištění použijte větší hrnec, ve kterém bude kalíšek ve vodě volně plavat, aniž by se dotýkal jeho stěn.
Jinak by se kalíšek mohl při styku se stěnami horkého hrnce zdeformovat.
Mezi jednotlivými zaváděními během jednoho menstruačního cyklu není nutné kalíšek vyvařovat, po vyjmutí ho postačí omýt pod tekoucí čistou vodou, popřípadě k jeho čištění použít gel na intimní hygienu. Nikdy však nepoužívejte běžná mýdla ani jiné přípravky na bázi glycerinu či oleje. Mohly by ulpět na povrchu kalíšku a po opětovném zavedení do pochvy narušit její pH.
Co dělat, pokud je kalíšek zbarvený menstruační krví?
Pokud jste si pořídily průzračný kalíšek, po několika použití se může stát, že bude mírně zabarven krví. Nevzhledného zabarvení se zbavíte, vyvaříte-li kalíšek ve vodě, ve které jste rozpustily lžíci jedlé sody.
Co dělat, pokud kalíšek zapáchá?
Umyjte kalíšek pomocí gelu na intimní hygienu. Také ho můžete na chvíli vyvařit ve vodě s citrónovou šťávou a jedlou sodou, nebo ve vodě s čirým octem určeným k čištění.
Jak kalíšek vyplachovat na toaletách bez tekoucí vody?
Ideální je vylévat menstruační krev na toaletách s umyvadlem, kde jej snadno můžete omýt pod tekoucí vodou.
Na veřejných místech jsou k tomu vhodné toalety pro vozíčkáře, kde bývá umyvadlo.
Buďte trpělivé a nezavrhujte kalíšek při prvním neúspěchu pramenícím z nedostatku zkušeností. Opravdu trvá několik period, než si na kalíšek zvyknete. Jakmile si ho však osvojíte, uvidíte, že se vám uleví a odpadne mnoho zbytečného stresu s nákupem, skladováním, vyhazováním vložek a tampónů. Navíc uděláte něco nejen pro své vlastní zdraví, ale i pro planetu, neexistuje totiž nic tak šetrného a nezávadného jako menstruační kalíšek!