Lichořeřišnice: kvetoucí přírodní antibiotikum

Lichořeřišnice má svůj prapůvod v Jižní Americe, k jejímu hojnému rozšíření v Evropě došlo až před zhruba třemi sty lety. V našem podnebí je pěstována jako popínavá letnička, která v hojné míře zdobí naše balkóny a zahrady. Kromě krásy oplývá lichořeřišnice i jinými přednostmi, které moudře využívali již jihoameričtí indiáni.

Léčivé účinky lichořeřišnice znali už jihoameričtí indiáni

Byla by škoda léčivé účinky lichořeřišnice opomíjet, vždyť nám může v mnohém pomoci a mnohdy i s neduhy, u nichž bychom nečekali, že mají přírodní řešení. Účinky lichořeřišnice na lidský organismus jsou obdivuhodné.

Lichořeřišnice je v podstatě přírodní antibiotikum, které má navíc tu unikátní vlastnost, že neničí střevní mikroflóru jako antibiotika syntetická. Kromě toho mají listy antibakteriální účinky a jsou popsány případy, kdy byl díky působení lichořeřišnice vyléčen i zlatý stafylokok.

List, květ, semeno, snězte všechno

Tato letnička se dá využít úplně celá. Od listů, po květy a semena. Kromě léčivých účinků má lichořeřišnice i zajímavá výživová pozitiva pro náš organismus. Obsahuje totiž velké množství vitamínu C a vlákniny. Kromě nich má ve svých květech i obrovské množství luteinu, který je nezbytný pro dobrou kondici našeho zraku, zkvalitňuje ostrost vidění a působí pozitivně na unavené oči.

Jak ji použít?

S lichořeřišnicí si můžete hrát, zužitkovat se dají opravdu všechny její části. Můžete například popíjet šťávu vymačkanou z listů a květů, která díky vysokému obsahu vitamínu C posílí vaši imunitu. To přijde vhod zvláště v období zvýšeného výskytu chřipek a nachlazení.

Jelikož toto období nastává obvykle v zimě, kdy čerstvou lichořeřišnici jen tak neseženete, můžete ji užívat v podobě tinktury, kterou seženete ve většině lékáren. Tinkturu pak můžete s úspěchem použít i na akné, zimní lišeje či opary.

Dejte si horkou lázeň s lichořeřišnicí

Další možností jak užívat lichořeřišnici je příprava nálevu či lázně. Trápí-li vás silné menstruační bolesti spojené s nepravidelným cyklem nebo trpíte-li na záněty v urogenitální oblasti, připravte si spařením velké hrsti natě lichořeřišnice horkou sedací koupel. Ta pomůže i při zánětech močových cest. Nic nezkazíte ani popíjením čaje z lichořeřišnice.

Pánové, připravte si nálev…

Nálev z lichořeřišnice působí také proti vypadávání vlasů a v mnoha případech můžete najít lichořeřišnici jako součást přípravků proti lupům a pro celkové ozdravění vlasového porostu.

Pro zamezení vypadávání vlasů stačí pokožku hlavy pravidelně oplachovat nálevem z listů, který připravíte jednoduše tak, že hrst listů spaříte horkou vodou a necháte několik minut vylouhovat.

…nebo domácí tinkturu.

Připravit si můžete i domácí tinkturu. Potopte nasekanou nať lichořeřišnice do vysoce procentního alkoholu a za pravidelného protřepávání nechte několik dní louhovat na slunném a teplém místě.

Poté užívejte při zánětu či nachlazení 3x denně 10 – 20 kapek. Kromě vnitřních zánětů je tinktura vhodná také na různé kožní vřídky a boláky.

Lichořeřišnice i do kuchyně

Lichořeřišnici je možné pojídat přímo. Utrhněte si a sežvýkejte list či květ. Jedlá jsou i semena. Je-li vám přímé pojídání proti srsti, nakrájejte ji do salátů nebo přidejte k dušené zelenině.

Nejenže květy naprosto báječně oživí vzhled obyčejného salátu a posune ho o úroveň výše, ale blahodárné účinky lichořeřišnice zůstanou zachovány a přesunou se přímo do vašich útrob.