Už naši předkové znali pozitivní účinky černého bezu na naše zdraví. A možná jste i vy chodili jako děti se svou babičkou na bezové květy. Pamatujete si na chuť bezové limonády a čaje? Ano, jistě, chuť je to nezapomenutelně dobrá. Tak vyražte do přírody a bez si nasbírejte, doba jeho kvetení se už blíží.
Sběr a sušení květů černého bezu
Květy vykvétají od května do července. Pro sušení sbíráme celé, plně rozkvetlé květy, a to ulamováním nebo odstřiháváním z větví, nejlépe za slunných dní kolem poledne. Sušíme je v co nejkratší době buď rozprostřené v tenké vrstvě, nebo květenství zavěsíme v dobře větrané místnosti. Nikdy nesušíme na přímém slunci. Pro pozdější uskladnění odstraníme případné zhnědlé květy, ponecháme si jen ty, které si zachovaly světlou nažloutlou barvu. Skladujeme je v tmavé uzavíratelné nádobě v suchu.
Léčivé účinky
Květ černého bezu se používá při horečce, pomáhá při nemocech z nachlazení a při chorobách dýchacích cest. Teplý čaj můžeme pít při rýmě, kašli a zahlenění plic. Květ bezu obsahuje mimo jiné vitamíny P a C, které zpevňují cévní stěny, proto jej užíváme při nemocech cév, křečových žilách a hemeroidech.
Chladný neslazený čaj popíjíme při žaludečních nevolnostech a křečích, při žaludeční a střevní kolice, dále při menstruačních a neuralgických bolestech a migréně. Vlažný neslazený čaj pijeme po šálcích proti vysokému krevnímu tlaku a při nemocech ledvin či močového měchýře. Zevně můžeme vlažný nálev používat jako kloktadlo při bolestech v krku, chrapotu, začínajícím kašli a při zánětu nebo otoku dásní.
Jak připravit čaj
Polévkovou lžíci sušeného květu zalijeme ¼ litrem vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. Čaj můžeme osladit medem.
Sirup z bezových květů
Budeme potřebovat 30 velkých květů černého bezu, 2 velké citrony (nebo 4 lžičky kyseliny citronové), 2 kg cukru (množství cukru je možno podle chuti snížit až na polovinu) a 2 l vychladlé převařené vody.
Omyté květy zbavené nejsilnějších stonků zalijeme vychladlou převařenou vodou, přidáme omytý a na kolečka nakrájený citron (nebo kyselinu citronovou) a necháme 24 hodin odstát. Poté přecedíme přes jemné plátýnko, přidáme cukr, který mícháním důkladně rozpustíme, krátce povaříme a plníme do lahví. Při skladování v temnu a chladu vydrží sirup i několik měsíců, popř. ho můžeme 10-20 min. sterilizovat při 80°C. Po otevření skladujeme v lednici.
Limonáda z květů
Do 5l vody přidáme 1,5kg cukru, 2 velké plátky citronu bez jader a vaříme, dokud se cukr nerozpustí. Do horké tekutiny přidáme 10 květů a necháme vychladnout. Poté přelijeme do vhodnější nádoby a necháme 8–10 dnů kvasit na teplém místě. Následně slijeme do čistých lahví a uložíme v chladu.
Vyzkoušejte i řízky z květů!
Dobře oprané květy obalíme v klasickém trojobalu kdo nemá rád strouhanku může obalit pouze v těstíčku. Smažíme květem dolů a odstřihneme silné stopky a osmažíme druhou stranu.Můžeme podávat se zeleninovými saláty. Květ černého bezu je velice zdravý i v této úpravě.
Zdeni: nechte bez po otrhání nějaký čas venku na novinách, broučci sami vylezou 🙂
Nejdůležitější na černém bezu je prý pyl. Omytím ho zničím, neumuju-li ho, je syrup s pavoučky, mšicemi a broučky.. Co s tím?
Taky jsem vařila med z bezu, ale ve finále ho vařím s kousky citronů a momerančů, naplním skleničky a do každé přidám tenké plátky zázvoru prima medicína. hezký den 😀
Právě jsem dokončila sirup podle tohoto receptu. Dala jsem méně cukru a výsledek je opravdu skvělý!