Praní kojeneckého prádla

Každá nastávající maminka se zabývá otázkou, jak a v čem prát prádlo svého děťátka. Pokožka novorozeného miminka je jemná a citlivá, běžný prací prášek proto určitě vhodný není. Jaké jsou tedy další možnosti?

Výběr pracího prostředku

Při nákupu pracího prostředku vede první cesta nejčastěji do oddělení drogerie ve vašem supermarketu. Tam určitě najdete prací prášek nebo gel, který je vhodný pro praní kojeneckého a dětského prádla. Avšak i tyto přípravky obsahují zbytečné parfémy a další látky, které nemusí být pro vaše dítě vhodné a v některých případech mohou způsobit i alergickou reakci nebo ekzém. Proto mnoho maminek pátrá po něčem více šetrném.

Pro jemnou dětskou pokožku je nejvhodnější prát v prostředcích na bázi rostlinných extraktů bez chemickým složek. Do této skupiny patří například mýdlové ořechy, které jsou čistě přírodního původu. Neobsahují žádné bělící a rozjasňující látky, proto při praní bílého prádla můžete přidat tzv. sůl na skvrny, která prádlo vybělí. Mýdlové ořechy můžete koupit i zpracované ve formě gelu s přídavkem levandulové nebo pomerančové silice, ale také čistě bez vůně. Z mýdlových ořechů se vyrábí i prášek, který je přímo určen pro praní bílého dětského prádla a látkových plen.

Prací gel z mýdlových ořechů

Dále můžete vyzkoušet prací gely Ulrich, které obsahují praní aktivující látky z kokosového oleje a oleje z palmových jader, rostlinné mazlavé mýdlo a pravotočivou kyselinu mléčnou, která chrání před usazováním vodního kamene a vyrovnává hodnotu pH.

Další možností šetrného praní je vlastní výroba takzvaného mýdlového slizu. Jedná se o prací gel, získaný ze sody a nastrouhaného mýdla, vhodného k praní. Mýdlový sliz je nejen šetrný k citlivé pokožce a životnímu prostředí, ale také k rodinnému rozpočtu.

V prvních měsících života miminko prádlo nijak závažně neušpiní. Ale v půl roce, při zavádění masozeleninových a ovocných příkrmů, se můžete setkat se skvrnama. Například takový banán může na vašem oblíbeném body udělat flíčky, kterých už se nezbavíte. Pokud jste zapoměli na bryndáček a k ušpinění došlo, nejlépe je oblečení ihned přeprat ve žlučovém mýdle.

Aviváž se nedoporučuje používat vůbec minimálně pro děti do jednoho roku. Ale ani pak není nutná. Citlivějším jedincům může způsobit alergickou reakci, snižuje savost prádla, jako jsou ručníky nebo látkové pleny a navíc velmi zatěžuje povrchové vody.

Teplota praní

Hygienicky dostačující teplota praní kojeneckých oblečků je 60 stupňů. To samé platí i pro praní látkových plen. Vyvařování je zbytečné. Až vaše miminko trochu povyroste a začne se prohánět po podlaze, můžete prát na 40 stupňů.

Žehlení

Názory na nutnost žehlení kojeneckého prádla se různí. Některé maminky žehlí všechny oblečky dětem i do jednoho roku a některé vyžehlí jen jednou, když chystají výbavičku před porodem. Žehlení je časově velmi náročné, takže hodně záleží i na energii maminky, počtu babiček v dosahu a množství poblinkaných plen a oblečků:-) Zlatou střední cestou by mohlo být žehlení prádla jen v šestinedělí. Poté, pokud se u miminka nevytvoří nějaká vyrážka neznámého původu, s žehlením přestat nebo ho omezit.

Názor maminky dvou dětí, profesí bioložka: “Oblečky nežehlím. Aby si žehlení uchovalo svůj dezinfekční význam, musela bych vyžehlené věci skladovat v nějaké ochranné atmosféře. Za normálních okolností po uložení do skříně a natáhnutí na miminko se stejně mikroorganismům a bakteriím neubráníme. Takže žehlení má jen estetickou funkci a to raději půjdu s dětmi na procházku.”

Přidejte komentář