Na ženské téma – menstruační kalíšek

Každá žena průměrně za svůj život spotřebuje 10 000 kusů vložek nebo tamponů. Tyto výrobky a také jejich obaly vytvářejí nerecyklovatelný komunální odpad. Pokud si říkáte, že jiná možnost není, rádi vás seznámíme s ekologickou a ekonomickou alternativou – menstruačním kalíškem.

K čemu slouží menstruační kalíšek?

Kalíšek se používá jako běžné tampóny, ale je mnohem bezpečnější a pohodlnější. Zavádí se dovnitř do pochvy, kde se do něj sbírá menstruační krev.

Nevysušuje poševní sliznici a díky jeho hladkým stěnám se nemohou množit baktérie, které by případně mohly způsobit TSS (syndrom toxického šoku). Po zavedení těsně přilne ke stěně pochvy (vytvoří se podtlak) a tak je zaručeno, že krev stéká pouze do něj a ne ven.

Jak se kalíšek čiští

Každé 4 až 12 hodin (podle toho, jak je silná menstruace) je nutné kalíšek vyjmout a vyprázdnit. Kalíšek pojme asi 30 ml tekutiny. Je možné jej používat i v noci a také při sportování. Údržba kalíšku je opravdu jednoduchá. Desinfikuje se 5 minut ve vroucí vodě.

Z čeho se vyrábějí?

Menstruační kalíšky se vyrábí z měkkého lékařského silikonu, z latexu a v poslední době také z termoplastu (TPE). Kalíšky z lékařského silikonu jsou nejdražší, jejich výhodou je ale to, že silikon je již roky používán v lékařství a alergie na tento materiál se téměř nevyskytují.

Oproti tomu Latex vyvolává alergie mnohem častěji. Nový materiál TPE má zdravotní atesty a zdá se být pro výrobu kalíšků stejně vhodý jako silikon. Jeho výhodou je, že kalíšky z něj vyrobené jsou levnější.

Životnost menstruačního kalíšku je 5 až 15 let. Delší životnost uvádí výrobci kalíšků z lékařského silikonu.

Jaké značky se prodávají?

Kalíšky můžete najít pod značkami Mooncup, Lunnete, Keeper, LadyCup, Gaiacup, Yuuki a další. Většina kalíšků se vyrábí ve dvou velikostech – pro mladé ženy před porodem a pro ženy, které už mají první porod za sebou.

Ženy, které začaly menstruační kalíšek používat, svého rozhodnutí nelitují. Některé přiznávají, že jim chvíli trvalo, naučit se s kalíškem manipulovat, ale dodávají, že to určitě stojí za to.

Pokud máte s kalíškem své osobní zkušenosti, neváhejte se o ně podělit a přidejte ke článku komentář.

2 Comments

  1. Pavlína 19.3.2012
    • Lucie 11.8.2014

Přidejte komentář