Jak být dobrým vzorem pro děti v otázce třídění odpadu a udržitelnosti? 

Třídění odpadu a udržitelnost jsou témata, kterým bychom měli věnovat zvýšenou pozornost. Už jen proto, že žádná další planeta B, na které existuje život nám není známá. Žít udržitelně, třídit odpad a chránit přírodní zdroje a životní prostředí může pomoci k vytváření lepšího místa pro život. 

Jako dospělí máme velkou zodpovědnost v tom, v jakém stavu našim dětem planetu předáme a také v tom, jaký příklad jim během našeho života dáváme. Chování nás všech má rozhodující vliv na postoj k péči o planetu, životní prostředí i přírodu. 

Pokud chceme vést děti k zodpovědnosti a stát se jim dobrým vzorem, musíme začít u sebe a konat v souladu s principy udržitelnosti. Jak na to? Kde začít a jak děti zapojit? 

Třídění odpadu

Třídění odpadu je proces, kdy jednoduše neházíte všechen odpad do jednoho pytle, ale naopak jej rozdělujete do různých kategorií na základě jeho materiálu, složení nebo způsobu zpracování. Cílem je umožnit recyklaci odpadu a minimalizovat negativní dopady odpadu na životní prostředí. 

Někomu možná může přijít, že třídění odpadu nevede k žádné změně, ale není tomu tak. Díky třídění odpadu dochází ke zlepšení životního prostředí šetří se přírodní zdroje, snižuje se zdravotní riziko expozice nebezpečných látek, které se z odpadků uvolňují, zmenšuje se množství odpadu na skládkách a podporuje se recyklace. 

Třídění odpadu je něco, čemu se může věnovat opravdu každý člen domácnosti. Jak třídit odpad? Není ani tak těžké začít. Důležité je získat povědomí o tom, co patří do kterého kontejneru. Věřte, že třídění může být i zábavou, která nakonec bude vás i vaše děti bavit. 

Věděli jste, že v České republice se pokouší třídit odpad více než 70 % obyvatelstva? Přidejte se k nim i vy. Není to žádná věda. 

Informujte se o tom, kde máte nejblíž kontejnery na tříděný odpad a pusťte se do toho. Ty modré, žluté, zelené a případně bílé naleznete dnes i na malých vesnicích. 

Dalším důležitým bodem je vytvořit doma prostor, v kterém budete tříděný odpad uschovávat. Můžete použít různé nádoby, odpadkové koše nebo tašky na papír, plast, sklo nebo bioodpad.

Jak vést děti k třídění odpadu? 

Vést děti k třídění odpadu může být skvělou investicí do budoucnosti životního prostředí. Pokud budete svým dětem vzorem a budete pečlivě třídit, vysvětlovat, proč to děláte a jaké má toto chování dopady na životní prostředí, je dost pravděpodobné, že se pro vaše potomky třídění stane přirozenou součástí jejich budoucího života. 

Děti většinou třídit odpad baví. Společně můžete prozkoumávat knihy, články nebo webové stránky, které se třídění odpadu věnují. Zároveň jim můžete hodně předat prostřednictvím her a zábavných aktivit. Přinášíme vám i konkrétní tipy: 

  • Knížka Přírodohraní na celý rok: Třídím odpad. Přírodohraní je rovnou celá série knih polského autora Janusze Korczaka. Jde o naučné knížky plné samolepek určené dětem. Kromě knihy Třídím odpad vyšla v nakladatelství Pikola také kniha: V lese, Ve městě nebo Starám se o planetu.
  • Hra Šetříme planetu, třídíme odpady od Mamiie. Jde o hru, která dětem od tří let pomáhá nenásilnou formou naučit se třídit odpad a chovat se lépe k planetě. Ve hře naleznete několik popelnic a žetonů s různým odpadem. Využít se hra dá na několik různých způsobů.
  • Dětská encyklopedie: Co s odpadem? Tato knížka je určena starším zvídavým dětem a věnuje se třídění odpadu. Autorkou encyklopedie je Gerda Raidt a u nás ji vydává nakladatelství Portál.
  • Ateliervlese: výukové aktivity na téma Ochrana životního prostředí. Na webových stránkách www.ateliervlese.cz naleznete různé výukové aktivity, včetně těch zaměřených na ochranu životního prostředí pro předškoláky. Zábavnou formou tak můžete děti seznámit s tím, co patří do jaké popelnice a získat informace o ochraně přírody.
  • Vyrazte s dětmi na některou z úklidových akcí po celém Česku. Tou největší akci je asi Ukliďme Česko, která se koná tento rok v sobotu 16. září 2023. Vyrazit uklízet do českých lesů, luk a měst můžete i kdykoli jindy.
  • Recyklohraní. Navštívit se svými dětmi můžete také web www.recyklohrani.cz, který se věnuje nejen třídění a recyklaci, ale celkově problematice spotřeby vody a klimatických změn. Děti se mohou zapojit do celoroční hry nebo plnit jednotlivé výzvy.
  • Dalšími webovými stránkami, které se věnují třídění odpadu pro děti jsou například www.tonda-obal.cz 

Udržitelnost

Udržitelnost je koncept, který může celá rodina praktikovat v různých oblastech života. Právě udržitelný způsob života, může pomoci zajistit dlouhodobě prosperitu společnosti a to nejen té současné, ale i budoucí. Někdy se také můžete setkat se zahraničním pojmem “zero-waste.” 

Udržitelná strava 

Udržitelná strava je jen jedním z kroků, který můžete směrem k udržitelnosti udělat. Jedná se o způsob stravování, který minimalizuje negativní dopady na biodiverzitu, klima i zdroje. 

  • Zvyšte příjem rostlinné složky ve vašem jídelníčku: číslo jedna by měla být zelenina, ovoce, obiloviny, luštěniny nebo ořechy. Rostlinná strava má totiž mnohem nižší ekologický dopad než výroba živočišných produktů.
  • Omezte maso a ostatní živočišné výrobky. Nemusí to rovnou znamenat přejít na veganství nebo vegetariánství, každá drobná změna se počítá. Proces výroby masa a mléčných výrobků, jejich balení a podobně mají větší ekologické dopady ve srovnání s rostlinnou stravou.
  • Podporujte lokální pěstitele, farmáře a sezónní potraviny. Taková podpora pomáhá snižovat emise spojené s transportem potravin do obchodů. Pokud podpoříte zemědělce v místě svého bydliště je dokonce pravděpodobnější, že se vám na stůl dostávají čerstvé a kvalitní potraviny.
  • Neplýtvejte. Udržitelné stravování spočívá i v minimalizování plýtvání s jídlem. Naučte se potraviny dobře skladovat, aby vydržely, plánujte si, co budete vařit podle toho, kterým potravinám v lednici se blíží datum spotřeby a naučte se spotřebovat všechny zbytky v kuchyni. Inspirací vám může být například úsporná kuchařka Merendy v zástěře od Jany Florentýny Zatloukalové. 

Pokud chcete vést své děti k udržitelnosti ve stravování, dodržujte tyto zásady v první řadě vy sami. Jste to vy, kdo přináší jídlo na stůl, kdo určuje, co se bude a nebude jíst. Pokud budete od raného dětství představovat svým dětem různé druhy zeleniny, brát je na farmářské trhy a společně vařit, věřte, že si princip udržitelného stravování osvojí. 

Udržitelný šatník 

Vytvořit si udržitelný šatník znamená vybírat si do něj pouze to nejdůležitější oblečení, které je zároveň vyrobeno z kvalitních a udržitelných materiálů, aby se co nejvíce minimalizovaly negativní dopady na životní prostředí a zároveň byly podporovány etické a spravedlivé podmínky ve výrobě. 

Pokud byste i vy rádi dosáhli minimalistického a udržitelného šatníku, snažte se upřednostnit kvalitu před kvantitou. Místo častého nakupování levných kousků oblečení, které za chvíli můžete vyměnit, se zaměřte na kvalitní oblečení, které sice stojí více, ale za to déle vydrží. 

Nakupovat oblečení se vyplatí také v second handech, takzvaně z druhé ruky. Pokud podpoříte second handové obchody, ať už kamenné nebo nejrůznější online platformy, prodloužíte tím životní cyklus oblečení, kterého se někdo chtěl zbavit. 

Hledejte do svého šatníku však kousky, které jsou vyrobeny z obnovitelných zdrojů.

Takovými materiály jsou ty přírodní, jako organická bavlna, len nebo konopí. Naopak se snažte vyhnout materiálům, jako je nylon nebo polyester, které jsou neobnovitelné a jejich výroba má obecně mnohem větší negativní dopad na životní prostředí. 

Pokud je vaše oblečení poškozené, nemusí to hned znamenat jeho konec. Zkuste ho nechat opravit nebo se naučte spravit si ho samy. Pokud už oblečení není nositelné, přemýšlejte, jak by se dalo dále využít. Některé materiály dobře poslouží jako hadry na úklid, z jiných kousků se dají vyrobit jiné textilní výrobky. 

Jak vést děti k udržitelnému šatníku? 

Většinou jste to právě vy, rodiče, kteří vybírají a nakupují oblečení do dětských šatních skříní. Vytvořit však minimalistický a udržitelný šatník pro děti je téměř nadlidský úkol. Prvním problémem je, že děti neustále rostou a obměňovat oblečení se u nich musí častěji a druhým problémem je, že mnohem častěji je jejich oblečení zničené nebo špinavé. 

Pořád je však udržitelnost v dětském šatníku skvělým způsobem, jak je učit k ohleduplnosti k životnímu prostředí. Na prvním místě je opět to, že vy musíte být vzorem. Pokud sami budete praktikovat udržitelnou módu a ve vašem šatníku bude jen pár univerzálních a mezi sebou dobře kombinovatelných kousků, vašim dětem na tom nebude připadat nic divného ani v jejich případě. 

Choďte se svými dětmi do second handu, možná že i je brzy začne bavit přehrabování se v hromadách oblečení a hledání pokladů, které mohou jejich dětský šatník oživit.

Učte děti zvažovat nákupy oblečení a vybírat kousky, které jsou kvalitní. Společně s dětmi se můžete pustit také do opravy starého oblečení. Naučit děti šít na šicím stroji nebo si alespoň jehlou a nití vyspravit ponožky či přišít knoflík je dovednost, kterou jim v životě už nikdo nevezme. 

Udržitelná doprava 

Udržitelná doprava je další z dílčích částí udržitelnosti. Jejím cílem je minimalizovat negativní dopady dopravy na životní prostředí. Zaměřuje se na snižování emisí, skleníkových plynů a znečištění ovzduší.

Na jednu stranu se snaží udržitelná doprava co nejvíce podporovat nové technologie, jako je vývoj elektrických vozidel, vodíkových článků nebo hybridní vozidla. Na druhou stranu se snaží také co nejvíce podpořit chůzi a cyklistiku, případně využít hromadných dopravních prostředků, jako jsou vlaky, tramvaje nebo autobusy.  

Chcete se i vy zapojit? Je to jednoduché. Využívejte ekologické dopravní prostředky. Pokud se pohybujete po městě, zvažte možnost použití veřejné dopravy, jízdy na kole nebo se na kratší vzdálenosti vydávejte pěšky. Pomoci může také efektivní plánování cest. 

A jak podpořit děti v udržitelné dopravě? Vzdělávejte své děti. Mluvte s nimi o benefitech chůze, veřejné dopravy i cyklistiky. Vysvětlete jim, co jsou to skleníkové plyny a emise, dbejte na jejich bezpečnost na cestách. Podporujte je v jízdě na kole. 

Udržitelná spotřeba energie 

Udržitelná spotřeba energie je další z udržitelných přístupů k životu, který zvyšuje energetickou účinnost a minimalizuje dopady na životní prostředí.

Pro dosažení udržitelné spotřeby energie je důležité zapojení jednotlivců, domácností i podniků. Každý může přispět svým vlastním způsobem – ať už se rozhodnete v domácnosti využívat energeticky úsporné spotřebiče, budete instalovat solární panely nebo zelenou střechu či budete podporovat iniciativy pro udržitelnou spotřebu energie. 

Jak se můžete podílet i vy?

Začít můžete úplnými drobnostmi a časem se možná dopracujete i k velkým změnám. 

  • Používejte energeticky úsporné spotřebiče
  • Izolujte své bydlení 
  • Využívejte LED osvětlení 
  • Zaměřte se na efektivní způsoby vytápění i chlazení vaší domácnosti 
  • Věnujte pozornost obnovitelným zdrojům energie, jako je solární, větrná, vodní nebo biomasa

Jak vést děti k udržitelnosti v energetické oblasti? Energie jsou oblastí, která dětem často nepřijde tak zajímavá a atraktivní, jako je například oblast nakupování nebo vaření.

Přesto můžete v mnohém pro děti v energetice udělat. 

Je třeba si však uvědomit, že vést děti k pochopení důležitosti udržitelné energie je dlouhodobý proces, který vyžaduje mnoho rodičovské trpělivosti. Důležité je, aby děti rozuměly, proč se jejich rodiče chovají zrovna takto a jak jejich rozhodnutí mohou ovlivňovat budoucnost planety. 

Vzdělávejte děti o udržitelné energie. Pomoci vám může řada dětských knih a encyklopedií, například Energie: znalosti pod okénky. Se svými dětmi můžete také vyrazit na různé vzdělávací akce a exkurze pořádané mnoha elektrárnami v České republice. 

Zároveň se snažte dětem vysvětlovat, jak oni sami mohou uspořit energii a přispět svým dílem. Vysvětlete jim, proč je důležité vypínat za sebou světla, zavírat dveře nebo vypojovat elektroniku z nabíječky. 

Udržitelná spotřeba vody

Otočíme kohoutkem a je to, voda teče. Teplá nebo studená, lze si vybrat. Ne všichni lidé na planetě mají však toto štěstí, musí pro vodu chodit daleké kilometry a o její kvalitě ani nemluvíme. Už jen proto by si měl člověk vody vážit. Navíc války o vodu jsou něčím, co v budoucnu skutečně hrozí a tak  je na místě snažit se o udržitelnou spotřebu vody. 

Zde je několik způsobů jak vy nebo vaše děti můžete dbát na udržitelnou spotřebu vody: 

  • Naučte sebe i své děti šetrně zacházet s vodou a snižujte její zbytečnou spotřebu. Opravdu nemusí téct voda po celou dobu, co si čistíte zuby. Dobré je také dopřát si raději sprchu místo vany. Plýtvat byste neměli ani při mytí nádobí nebo praní prádla.
  • Sbírejte v zahradě dešťovou vodu, tu pak můžete využít pro zalévání. Využívat v zahradě můžete také zavlažovací systémy, které dodají vodu rostlinám ve správný čas i ve správném množství.
  • Plňte myčku nebo pračku na plnou kapacitu.
  • Chovejte se zodpovědně v přírodě. Nevyhazujte odpadky v blízkosti vodních toků a jezer. 

Udržitelné nakupování 

Poslední oblast, na kterou se podíváme z hlediska udržitelnosti v domácnosti je nakupování. Pokud chcete nakupovat udržitelně, je potřeba zaměřit se na výběr produktů a služeb s ohledem na jejich ekologický i ekonomický dopad. 

  • Nakupujte lokální a sezónní potraviny z vašeho regionu. Pomůžete tak snížit uhlíkovou stopu spojenou s jejich dopravou z místa na místo. Navíc podpoříte místní zemědělce.
  • Vyhněte se nadměrnému balení a zvažujte alternativy – místo klasických igelitových sáčků můžete používat papírové tašky, obaly ze 100 % recyklovatelných materiálů nebo bezobalové možnosti.
  • Investujte do vyšší kvality produktů a vyhledávejte trvanlivé produkty. Sledujte různé certifikace, které zaručují udržitelnost produktů, jako Bio, Organic, Fair Trade nebo Recyclable. 

Závěr 

Být dobrým vzorem pro děti v otázce třídění odpadu a udržitelnosti v různých oblastech života je zásadní pro budoucnost naší planety. Svět se už dnes potýká s mnoha environmentálním výzvami a je nepsanou povinností každého vést své dítě správným směrem. 

Třídění odpadu, ale i šetření energie a vody v domácnosti, udržitelné nakupování, drobné změny v dopravě nebo stravování – to vše jsou jednoduché změny, které můžete provést a přitom se jedná o účinné způsoby, jak přispět k ochraně životního prostředí.

Pokud chcete být dobrým vzorem pro děti, v první řadě vzdělávejte sami sebe. Informujte se o tom, jak třídit odpad a minimalizovat stopu na životní prostředí.

Už jen tato znalost vám umožní správně vést své děti. 

Dalším důležitým krokem je zapojit děti zábavnou a interaktivní formou do těchto aktivit. Společně s dětmi můžete diskutovat o tom, jak snížit spotřebu a minimalizovat odpad, ale také vyrážet na různé exkurze, výlety do přírody nebo vymýšlet projekty, které jim pomohou lépe pochopit, proč to všechno vlastně dělat. 

Snažte se také podporovat udržitelné návyky v každodenním životě. Používejte látkové tašky místo plastových, recyklujte. Nechte děti vidět, že snaha o udržitelnost nespočívá jen v třídění ale v celkovém životním stylu. Zapojte děti do zahradničení nebo kompostování, ukažte jim, jak snižovat spotřebu vody. 

Být dobrým vzorem pro děti v tomto ohledu je investicí do budoucnosti. Vzdělávejte proto své děti, abyste se podíleli na vytvoření lepšího a udržitelnější světa pro ně i pro vás. 

Alena Mrvíková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na vašem webu 

Obrázky: 

Přidejte komentář