Chcete být eko, ale máte pocit, že k tomu nemáte dostatečné prostředky? Vždy máte prostředky ke všemu. Stačí se rozhodnout. Pokud bydlíte v bytě a rádi byste kompostovali, není problém. Žížalky vám pomohou. Aneb vermikompostér jako trend dnešní doby.
Možná to zní na první dojem děsivě a nepříjemně, ale ve skutečnosti jde o geniální řešení. Pokud máte balkón, můžete mít vermikompostér tam. Na zimu jej však ale musíte schovat. Jak jednoduše můžete kompostovat i doma?
Vermikompostér je nádoba
Buď si můžete vyrobit kompostér z vlastního například sudu nebo lze zakoupit již hotové. Uvnitř by měly být dvě patra oddělená sítem v rámečku. A pod ním odvodný kanálek, případně sběrná nádobka. A to je celé.
Na dno umístíte podestýlku (například slámu, seno, trávu nebo půdu) a můžete ukládat bioodpad. Kousky bioodpadu by neměly být větší než 5 cm. S přibývajícím množstvím odpadu přibývá také množství šťáv. Je důležité hlídat správnou vlhkost, pokud je vody příliš, klesá množství žížal.
Ve vermikompostéru by měly totiž bydlet žížalky
Pro tento účel se speciálně prodávají kalifornské, které dokáží nejefektivněji zpracovat předloženou potravu. Správná velikost kousků, správná vlhkost a vzdušnost dopřává žížalkám ty nejlepší podmínky k životu a ony mohou papat vše, co jim předložíte. Nejen, že ze zbytků kuchyně vytvoří úrodnou půdu pro vaše rostliny, ale také výživné hnojivo, tzv. žížalí moč.
Kalifornské žížalky mají rády všechnu zeleninu i ovoce, také papírové ubrousky, čajové sáčky, těsto, chleba, vaječné skořápky. Nemají rády jen tuky, maso a mléčné výrobky. Žížalky krmte asi dvakrát týdně – 0,5 kg žížal zpracuje denně zhruba 0,25 kg bioodpadu.
Nesnášejí mráz
Na zimu je tedy schovejte do tepla bytu i s vermikompostérem. Jejich práce je natolik účinná, že neucítíte žádný zápach a nebudete o nich ani vědět.