Mezinárodní Den Země se slaví již několik desítek let a v jeho souvislosti se často zmiňují témata jako globální oteplování nebo obnovitelné zdroje energie. Možná si říkáte, že globální oteplování neovlivníte a ani nemůžete nijak významně přispět ke zlepšení životního prostředí. Není to pravda. Máme pro vás několik tipů, co udělat můžete.
- začít důsledněji třídit odpad
- igelitky ze supermarketu vyměnit za ekotašku
- pro praní a čištění používat prostředky šetrné k životnímu prostředí
- neplýtvat vodou, energií a jinými zdroji
- při nákupu potravin používat místo jednorázových sáčků opakovaně použitelné síťky
- pro své děti zvolit látkové pleny místo jednorázových
- při nákupech dávat přednost biopotravinám
- vyhnout se konzumnímu chování, nakupovat jen to, co je opravdu potřeba a zbytečně tak neprodukovat odpad
Určitě existuje mnoho další věcí v životě, které je možné změnit ve prospěch životního prostředí. I maličkost se počítá.
Něco o Dni Země
Historie Dne Země se začala psát roku 1970 v USA, kdy senátor Gaylord Nelson pověřil studenta Harvardovy univerzity Denise Hayesa organizací série environmentálních protestních setkání a výukových programů s cílem podpořit environmentální hnutí po celých Spojených státech. První Den Země slavil úspěch a ve Spojených státech vedl mimo jiné k založení Americké agentury pro ochranu životního prostředí a k přijetí Zákona o čistotě ovzduší, Zákona o čistotě vody a Zákona o ohrožených druzích.
V následujících letech se iniciativa Dne Země postupně šířila také do zahraničí. V roce 1990 byl Denis Hayes opět požádán o zorganizování environmentální kampaně, tentokrát na globální úrovni. Na celém světe se podařilo zmobilizovat asi 200 miliónů lidí ve 141 zemích. Akce vedla k nastartovaní iniciativ zaměřených na recyklaci a také pomohla připravit světové veřejné mínění na Summit Země v Riu de Janeiru, organizovaný o dva roky později pod hlavičkou Organizace spojených národů. Miléniový Den Země v roce 2000 byl tematicky zaměřen na globální oteplovaní a čistou energii, a své akce během něj pořádalo asi 5000 environmentálních skupin z rekordních 184 zemí světa. Zdroj: www.denzeme.cz