Ekologické nádoby a obaly – nové trendy

Nádobky na potraviny a pití používá každý z nás, ať už v nich ukládá zbylé jídlo do lednice nebo mrazáku, nebo připravuje dětem svačinky do školy či na výlety.

Standardem v této oblasti je v současné době používání plastových nádob a láhví. Řada výrobců nyní nabízí alternativní produkty, které mohou zcela nahradit celý plastový program při zachování jeho výhod a parametrů.

Nádobky na jídlo z nezávadných materiálů

Nádobky na jídlo různých tvarů a velikostí jsou používány jednak pro domácí účely (uložení do skříněk, lednice, mrazáku apod.), jednak pro transport na jiná místa.

I při nákupu plastových nádobek je potřeba rozlišovat jejich účel – ne všechny jsou vhodné do chladného prostředí nebo nemají dostatečné utěsnění pro přenos. V tomto směru se nabízí několik možností, pro jejich nahrazení.

Skleněné nádobky s těsněním

Sklo je tradiční materiál pro výrobu nádob na potraviny pro ukládání i vaření. Nádobky z tohoto materiálu mají obvykle tlustší stěny a jsou těžké a křehké.

Nehodí se proto pro přípravu svačinek pro děti, jsou však ideální, pokud si nosíte a ohříváte jídlo v práci – většina z nich je omyvatelný v myčce a vhodná do mikrovlnky, jen pozor na případné kovové příslušenství a těsnicí prvky. Je možné je použít také místo talíře.

Kovové nádobky s těsněním

Příjemnou alternativou plastu jsou kovové nádobky, nedosahují však jeho tepelně-izolačních schopností (pokud nejsou opatřeny termoizolační mezivrstvou).

Nádoby z nerezové oceli se hodí pro přenos čerstvých potravin, jsou snadno omyvatelné, pevné a pružné, lehké a poměrně dobře skladné. Jejich nevýhody spočívají především v omezení pro mikrovlnku a chladnější prostředí.

Nádobky z přírodních polymerů

Novinkou na trhu jsou potravinové boxy a nádobky z přírodních polymerů, které jsou dotykově velmi podobné plastu, jejich chemická struktura a výrobní proces však žádné ropné deriváty nevyužívají.

Produkce je založená na zpracování přírodních surovin, např. cukrové třtiny nebo bambusu. Tyto nádoby je možné používat i do velmi nízkých teplot a pokud jsou opatřené těsněním, jsou použitelné také pro tekutiny.

Jak je patrné, celý sortiment plastových nádob lze s úspěchem nahradit alternativami, které nejsou škodlivé k životnímu prostředí. Zároveň neobsahují nebezpečné látky, které by se případně z makromolekul polymeru mohly uvolňovat nevhodným zacházením, jako jsou ftaláty, PVC nebo rtuť.