V dnešní době je čisté prádlo samozřejmostí a díky automatickým pračkám také snadno dosažitelné. Na valše dnes pravděpodobně nikdo prát nebude, je však důležité zamyslet se nad způsobem praní, abychom zbytečně nezatěžovali životní prostředí. Čisté prádlo je dnes téměř bez práce, ale vyžaduje spotřebu vody, energie a pracích prostředků. Uvedeme si několik bodů, které je nutné dodržet, aby praní bylo k přírodě co nejšetrnější.
Pračka
- vždy vybíráme pračku, která má nízkou spotřebu energie a úsporné programy.
- pračku pravidelně čistíme od vodního kamene, nejlépe octem. Vodní kámen v pračce totiž snižuje účinnost praní.
- pračku zapínáme až při dostatečném naplnění prádlem. Pozor však také na přeplnění. Například látkové pleny mají vysokou savost, při velmi plné pračce všechnu vodu nasají a dobře se nevyperou.
- optimální a hygienicky dostačující teplota praní je 40 stupňů. Používání vyvářky, ale i praní na 60 stuňů, lze omezit na praní kojeneckého prádla a plenek a také prádla nemocných.
Prací prostředky
- běžné prací prostředky můžou obsahovat fosfáty, tenzidy, plnidla, parfémy a barviva, která výrazně znečišťují povrchové vody a zatěžují naše zdraví. Dáváme tedy přednost prostředkům, které jsou k životnímu prostředí šetrné. U nás jsou známe například tyto značky – Ecover, Ulrich, Frosch, Sonett nebo Missiva. Můžeme také vyzkoušet praní v indických mýdlových ořeších, které jsou čistě přírodní a biodegradabilní.
- tradičním ekologickým prostředkem je mýdlo. Kostka mýdla je vhodná pro ruční praní a v podobě mýdlového slizu se používá jako prací gel pro praní v pračce. Mýdlo se ve vodním prostředí velmi rychle a úplně biologicky rozkládá na látky v přírodě běžné. Optimálně používáme mýdlo přírodní, nebarvené, neparfémované a bez zbytečných přidaných chemikálií (např EDTA – kyselina ethylendiamintetraoctová).
- prací prostředky vždy dávkujeme s rozmyslem. Většinou stačí použít prostředku mnohem méně, než doporučuje výrobce.
- dávkování pracích prostředků se také odvíjí od tvrdosti vody. Měkká voda znamená úsporu pracího prostředku a naopak. Tvrdost vody si můžeme zjistit u svého dodavatele vody.
- vložením pracího prostředku přímo do bubnu pračky, například v uzávěru nebo odměrce, můžeme snížit jeho potřebné množství až o 20%.
- aviváž je obtížně biologicky odbouratelná a na čistotu prádla nemá vliv. Pokud pereme v šetrných prostředcí, je aviváž zbytečná. Navíc u citlivějších jedinců může vyvolat alergické reakce a kožní problémy. Pro praní dětského prádla je tak přímo nevhodná. Účinku aviváže dosáhneme přidáním malého množství octa do přihrádky na aviváž. Pokud chceme mít provoněné prádlo, stačí přidat pár kapek éterického oleje k pracímu prostředku.
Skvrny
- skvrny a silné zašpinění nejlépe odstraňujeme ještě před vložením prádla do pračky. V boji proti skvrnám je výborným pomocníkem žlučové mýdlo. Skvrny na bílém a stálobarevném prádle také skvěle odtraníme pomocí soli na skvrny, například značky Puer nebo Ulrich.
- můžeme také využít osvědčených receptů – na skvrny od kávy a kečupu použijeme octovou vodou, na skvrny od piva líh a s červeným vínem si poradí obyčejná kuchyňská sůl.
Gel z ořechů jsem zkoušela a nic moc, jinak používám různé značky jako ecover nebo frosch, pokud sháníte něco, co není testované na zvířatech, tak jsem objevila tuhle méně známou značku ECOS http://www.zelenadomacnost.com/detail/1349-EFP-Praci-gel-Ecos-2v1-Magnolie-a-lilie-3-l-100-prani/
Dobrý den, to je velmi zajímavý článek, dozvěděla jsem se spoustu vychytávek, o kterých jsem neměla ani tušení. Snažím se prát, co nejekologičtěji to jde, takže mě to zaujalo. Pořídila jsem si nedávno k pračce dávkovač pracích prostředků který mi koriguje dávky…
S ořechy mám také špatné zkušenosti. Slizem peru skoro 20 let a na špinavější prádlo používám Ecover. Ocet nejenom na máchání ale i odvápňování pračky a varné konvice ještě déle (nyní i na octování – chemtrails). Jsem ráda, že se doba odklání od ničení přírody k šetření peněženky, ale mám výhradu k výše uvedené teplotě 40°c. Tato teplota nestačí na zničení roztočů a to vůbec nemluvím o tom, jak by vypadaly kuchyňské utěrky. Nejsem staromilec, ale vyvářku nenahradí žádný ekologický prostředek!
Dobrý den,prosím pro nás začátečníky uvádějte i jak se např. ocet používá. mám ho nalít do bubnu nebo přihrádky pro prášek apod? děkuji, hezký den 🙂
V případě čištění pračky se ocet lije přímo do bubnu pračky:-)
..mam jen poznamku k tem pracim orechum: zkousela jsem je doma a nepralo to vubec, predala jsem kamaradce a taky s tim nevyprala vubec nic, takze vyhozene penize 🙁 bohuzel i podle testu (tusim D-Test??) to nepere… bohuzel, myslenka se mi libila.
cimz nezatracuji myslenku setrneho prani, ale nadale budu strouhat spise stare dobre mydlo
To je škoda, já s ořechy prala několik let a byla jsem spokojená.