Každý z nás chce pro sebe a svou rodinu to nejlepší. A to se týká i stravy. Nechceme přece, aby naši blízcí konzumovali nekvalitní potraviny. Znamená ale označení BIO, že je takové jídlo zdravější, nebo kvalitnější? Určitě jsou takové potraviny považovány za kvalitnější, protože přece jen, výrobě těchto produktů se věnuje více času.
Také jsou podstatně intenzivnější kontrolovány, což nám v konečném důsledku zaručuje, že ve finále se nemusíme bát, zda si opravdu platíme za kvalitu.
Potraviny s tímto označením mají mnoho plusových bodů.
- Mají chuť takovou, jaká je přirozená pro daný produkt
- Neobsahují látky které nemají obsahovat
- Mají delší trvanlivost
- Rostou přirozeně, jak mají
Ekologický chov je přirozenější pro zvířata z nichž získáváme živočišné BIO produkty
Bohužel eko chov je stále vzácný. I proto produkty z EKO chovu nás stojí o něco více. A jelikož cena bývá nejčastější faktor, který nám pomáhá rozhodnout se při nákupu, tyto výrobky jsou stále kupované méně, než potraviny z konvenční výroby.
Ne vždy si ale uvědomujeme proč je cena vyšší. No pěstování bez chemii, pro nás představuje výrazně menší úrodu. S čím sice počítáme, protože pokud se věnujeme právě takovému způsobu pěstování nebo chování, snažíme se vyhnout v první řadě nepřirozenému růstu produktů nebo zvířat. Tak jsme i nuceni nastavit produktům vyšší cenu.
V první řadě jsou důvody vyšší ceny tyto:
- Cena odpovídá kvalitě produktu – Zemědělci se při vyrábění produktu co nejvíce přizpůsobují způsobem chovu zvířatům či pěstování rostlin. Vytvářejí jim přirozené podmínky, pro růst ovoce a zeleniny je to také finančně náročnější. No protože přirozené prostředí zvedá kvalitu finálního produktu, není to na škodu.
- EKO chov nebo BIO pěstování potřebují mnohem více ruční práce – Co znamená, že potřebujeme více lidí, které je třeba z něčeho platit. Jelikož konvenční potraviny se vyrábějí ve velkém a nevěnuje se jim tak individuální přístup. Jsou levnější, ale s vysokou pravděpodobností i méně kvalitní
EKO chov
Abychom náš chov mohli nazvat ekologickým, musíme splňovat několik podmínek péče.
Základní jsou:
- Způsobilost etologických, fyziologických a etických požadavků zvířat
- Určení přiměřené velikosti skupiny zvířat
- Zařízení přirozeného pohybu pro zvířata
- Ustájení musí mít dostatečný přísun, světla, vzduchu a při přežvýkavců je třeba, aby měli možnost pást se
Při EKO chovu je zakázáno
- Podávání profylaktických přípravků zdravým zvířatům, a podávání léků
- Používání hormonálních preparátů na stimulaci ovulace
- Zákrok na embryích, přenášení embryí
Do popředí se dostává kupování vajíček od slepic z volného chovu
Vajíčka z volného chovu pomalu ale jistě předbíhají klecový chov. Častokrát je kupujeme z morálního přesvědčení. Všichni víme minimálně to, že kurníky na EKO farmách nebývají tak přeplněné.
Slepice dostávají vhodné krmivo a nesmí být krmena geneticky modifikovanou stravou, což výrazně ovlivňuje kvalitu vajíčka. Musíme je krmit potravou ekologického původu nejméně 6 týdnů.
No ne každý ví, jaké ještě výhody tyto BIO vajíčka mají. Například slepice, které bývají
chované na BIO farmě, jsou pravidelně vystaveny slunci. Jejich vajíčka proto mohou obsahovat až 6 krát více vitamínu D.
BIO maso
Stejně jako vajíčka si můžeme koupit už i maso, které bude z Ekologického chovu. V první řadě takový ekologický chov zvířátkům zaručuje jen minimum stresu a v podstatě přirozený způsob života.
Mají možnost se pást na otevřených místech a když už to počasí, nebo tedy roční období nedovoluje, ve stájích dostávají kvalitní stravu. Nebývají jim průběžně podávány antibiotika ani růstové hormony.
Pokud tedy chcete opravdu kvalitní maso, nejlepší je kupovat přímo na EKO farmách. Tam už jsme si jistý že se starají důkladně io zvířata stejně o jejich stáje, králíkárny, kurníky.
Závěr
Všechny BIO potraviny obsahují výrazně méně pesticidů a jiných chemických látek co mohou mít výrazný vliv na naši imunitu, plodnost a možný výskyt alergií. Čili pokud chceme znovu nějakým malým krokem dopomoci ke krásnějšímu, ekologičtějšímu, zdravějšímu světu, nákup BIO produktů je jedna z možností.