Ekologické chování představuje v dnešní době již specifický životní styl, jehož principy se uplatňují nejen v komerční sféře podnikatelské zodpovědnosti, ale především v domácnostech.
Základní specifika ekologického chování zahrnují především snahu o minimalizaci spotřeby energií, používání ekologických prostředků (ať už hygienických, kosmetických nebo jednoduše potravy), snadno rozložitelných materiálů a optimální hospodaření s odpady. Jedná se v podstatě o hledání nejšetrnější alternativy běžných lidských činností, jimiž je dosaženo stejného výsledku při minimalizaci vlivu na životní prostředí. Jak tyto principy aplikovat v koupelně?
Jak na šetření vodou
Primárním účelem koupelny je dílčí nebo celková očista těla, která je prováděna buď v umývadle (čištění obličeje či zubů, nanášení kosmetiky apod.) nebo ve vaně či sprchovém koutu.
Principy využívání vody paradoxně vychází ze zásad, které byly uplatňovány v minulém režimu a měly přinést minimalizaci spotřeby vody, jež byla obecně drahá. Dodržovat by se mělo tedy následující:
- při běžných činnostech používejte vodu jen, pokud je potřeba, tzn. přerušujte tok během čištění zubů, při holení si vodu raději napusťte do umývadla apod.
- sprchování je úspornější než koupání, trvá-li krátce
- odvětrání bez zapnutí větráku
Při koupání či sprchování se odpařuje poměrně hodně vlhkosti, která by e měla odvětrat nárazově. Pokud nechcete pouštět větrák, otevírejte okno nebo dveře do bytu, odkud ji snadné odvedete ven.
Sprchování a koupání – co je úspornější?
Obecně je za úspornější považováno sprchování, tento aspekt však nemusí platit globálně, jelikož doba, strávená pod sprchou se může v závislosti na jednotlivci značně lišit. Pokud sprchování netrvá déle než 5-8 minut, je na něj zpravidla spotřebováno méně vody než na napuštění vany, delší sprchování se však spotřebou vody klasickému koupání vyrovná.
Chcete-li mít jistotu, že při sprchování šetříte vodu, můžete používat perlátory nebo jiné mechanické či elektronické prostředky, které se montují přímo na vodovodní baterii. Tyto jsou schopny účinně regulovat průtok, optimálně jej rozložit, zaškrtit či vypnout.
Jak umýt sebe i koupelnu
Kromě úspory zdrojů lze v koupelně dosáhnout ekologického chování také používanými prostředky, které jsou snadno rozložitelné, s nízkým obsahem nežádoucích chemických látek a ideálně bez plastového obalu.
Toto platí jak pro spotřební zboží (tzn. zubní kartáčky, které je možné pořídit také v přírodní kvalitě, jednorázové tampony či vatové tyčinky vyměňte za pratelné apod.), mycí prostředky – tuhá přírodní mýdla, šampony a kondicionéry, které si můžete také sami připravit, jemná kosmetika a krémy a samozřejmě také detergenty.
Mytí keramických obkladů a ploch, na nichž se usazuje vodní kámen, lze velmi dobře realizovat alternativními čistidly, jakými jsou ocet, jedlá soda či citronová šťáva (včetně jejich kombinací v různých poměrech).