Jak na zero waste život?

Pojem zero waste lze z angličtiny přeložit jako „bez odpadu“, tudíž jde o snahu vést život s minimem vyprodukovaného odpadu, s minimem zbytečných obalů…

Každopádně není třeba jít hned „do extrému“, bohatě stačí začít s malými krůčky, které námi produkované množství odpadu podstatně sníží.
Čím více lidí se bude nad svým konáním zamýšlet, tím lépe. Není nutné do toho jít na 100% a zbavit se veškerého odpadu ve vaší domácnosti… Jde především o to začít.

Na dalších řádcích se podíváme na některé tipy, co se dá v každodenním životě jednoduše změnit. Čím může kdokoli začít hned zítra. Nebo při příští cestě do obchodu.

1) Nakupování potravin

Supermarkety

Ano, i v klasických supermarketech se dá nakupovat bez obalu. Chce to jen myslet trochu dopředu a vzít si s sebou na nákup dostatek vlastních látkových pytlíků, síťovku apod. (můžete samozřejmě využít i starší igelitový pytlík, co vám leží doma). Do nich pohodlně nakoupíte pečivo, zeleninu i ovoce.

Nezapomeňte si s sebou vzít ještě něco, v čem celý nákup odnesete. 🙂

Specializované prodejny a tržnice

Existuje spousta míst, kde se dá pohodlně nakoupit bez obalu, ani o tom nevíte. Jsou to převážně obchody, kde se kupuje zboží na váhu. Například prodejny se zeleninou, ovocem, čajem, sušenými plody, pečivem, ale i prodejna lahůdek, nebo třeba cukrářství. Sem si k vlastním pytlíčkům nabalte i nějaké krabičky, do kterých můžete potraviny nakoupit.

Bezobalové obchody

Tady je nákup bez obalu samozřejmostí. Nakoupíte si v nich do vlastních dóz či sáčků vše od ořechů, obilovin, přes luštěniny, sladkosti, koření, až například po olej či eko drogerii.

Jídlo a nápoje s sebou

Pokud plánujete kupovat jídlo s sebou, nezapomeňte si vzít z domu vlastní krabičku. Pokud si rádi dáváte kávu s sebou, noste svůj omyvatelný kelímek či termohrnek. Můžete myslet i na brčka a když si objednáváte limonádu, sdělte obsluze, že si přejete pití bez brčka.

Je skvělé, že v současnosti je čím dál více podniků, kde nabízí možnost vzít si jídlo či pití do zálohovaných vratných obalů (můžete znát např. tzv. „otočkelímky“ či „rekrabičky“). A celkově, od jednorázových plastů se na hodně místech upouští.

2) Každodenní život

Pitný režim

Jestli ještě stále střídáte plastové lahve na pití, nahraďte je jednou kvalitní lahví/termoskou, kterou budete moci používat léta. Pokud nechcete zatím do lahve investovat, postačí i sklenice od nějaké šťávy či limonády.

Hygiena

Zde je položek, které lze „odobalovat“ či „odplastovat“ mnoho, zmíníme si na začátek pár těch nejběžnějších. Ale pamatujte, že alternativy se dají sehnat/vymyslet téměř ke všemu.

  • Místo klasického kartáčku na zuby si při příštím nákupu pořiďte alternativu z bambusu či tzv. bioplastu.

  • Papírové kapesníčky nahraďte pratelnými látkovými.

  • Existuje i řada ekologických variant dámských hygienických potřeb, velmi populární je dnes menstruační kalíšek nebo pratelné látkové vložky.

  • Stejně tak papírové dětské pleny se dají jednoduše vyměnit za látkové, moderní látkové pleny jsou velmi praktické, v podstatě srovnatelné s jednorázovými.

  • Co se týče holení, zkuste klasický železný strojek na žiletky či investovat do kvalitního elektrického strojku/epilátoru.

Kosmetika a domácnost

  • Ekologickou kosmetiku i čistící prostředky seženete vážené či stáčené v některých bezobalových prodejnách. Pokud ne, možná se vám podaří alespoň najít výrobce, kteří využívají ekologičtější obaly než ty plastové.

  • Velkou spoustu neplastových, znovu použitelných vychytávek do domácnosti seženete i v klasických domácích potřebách (různé dřevěné kartáče, pratelné hadříky apod.). Nebo pak opět v bezobalových obchodech a v některých prodejnách zdravé výživy.

  • Dejte vždy přednost recyklaci. Ať už u toaletního papíru v obchodě, nebo například tím, že zrecyklujete staré oblečení a vyrobíte si z něj hadříky.

Je toho mnoho. Ve zkratce jednoduše platí: nakupovat uvědoměle a kvalitně. Kvalitní znovupoužitelné výrobky jsou často možná několikanásobně dražší, ale pokud se o ně dobře staráte, vydrží vám namísto dnů či týdnů ROKY.

Hodně štěstí s kroky na vaší cestě k udržitelnosti!

Tereza Rajnoha
www.vesvesile.cz
https://www.facebook.com/stujvesvesile/